Co je MetaSprint?

MetaSprint je intenzivní 4 týdenní workshop navržený pro rozvoj sebereflexe, sociální inteligence a kreativního myšlení skrze práci v týmu na vlastním projektu.

20 účastníků se rozdělí do týmů a následujících 28 dní se každý tým za podpory mentorů, koučů a sebe navzájem snaží svůj projekt posunout co nejdál. (Více o programu)

Zpět nahoru

Co účastí na workshopu získám?

  1. Vyzkoušíš si práci v týmu na vlastním projektu.
  2. Najdeš své silné a slabé stránky.
  3. Ujasníš si, jaká práce tě baví a dává ti smysl.
  4. Naučíš se vést tým a efektivně komunikovat.
  5. Posílíš vlastní kreativitu a schopnost plánovat projekty.
  6. Získáš know-how od zkušených mentorů a koučů.
  7. Dostaneš přístup do MetaSprint komunity a poznáš nové lidi.
  8. Zůstane ti vlastní projekt, který můžeš dál rozvíjet i po skončení sprintu.

Zpět nahoru

Kde zjistím víc o obsahu programu?

Na stránce O programu jsou všechny potřebné informace o průběhu MetaSprintu.

Pokud tě zajímá konkrétní náplň příštího sprintu den po dni, podívej se na rozvrh příštího sprintu.

Zpět nahoru

Kdo budou ostatní účastníci workshopu?

Schopní, cílevědomí a pracovití mladí lidé. Většině našich účastníků je mezi 20-35 lety (není podmínkou).

Jsou to zkušení freelanceři, kteří si chtějí vyzkoušet práci v týmu na projektu a vytvořit něco smysluplného.

Jsou to pracující absolventi a zaměstnanci, kteří chtějí vyzkoušet něco nového a učit se nové věci rychlým tempem.

Jsou to studenti, kteří stále hledají, co by je bavilo dělat a MetaSprint vnímají jako ideální příležitost vyzkoušet si hodně rolí za krátký čas.

V aktuálně otevřených sprintech vybíráme účastníky, kteří mají už něco za sebou. Vždy se snažíme vybrat skupinu 20 účastníků tak, aby se k sobě hodili a zároveň aby se měli čím navzájem obohatit.

Zpět nahoru

Můžu se přihlásit, i když nemám žádný projekt?

Ano, rozhodně.

Sprint je navržený především pro lidi přicházející bez vlastního projektu nebo dokonce bez jediného nápadu na projekt. Máme zdroje a systém pro výběr projektů a jejich párování s účastníky pro seskupení do týmů. (Příklady projektů, které se řeší.)

Zpět nahoru

Můžu se přihlásit s vlastním projektem?

Ano, ale ...

MetaSprint je workshop pro jednotlivce, ne pro projekty. Projekty vnímáme jako metodu rozvoje. Hlavním cílem workshopu není produkovat úspešné projekty (to bývá příjemný vedlejší produkt), ale pomáhat lidem s jejich vlastním osobním rozvojem dovedností.

Neodrazujeme ty, kdo se hlásí s úmyslem rozvíjet vlastní projekt nebo nápad. Není ale možné pracovat na něm sám. Minimální velikost týmu jsou 3 lidé, takže pokud se nehlásíte společně s dalšími 2 lidmi, kteří předem vědí, že na projektu chtějí pracovat, tak na to nedoporučujeme spoléhat.

Pokud si myslíš, že je workshop pro tebe a zároveň velmi preferuješ pracovat na projektu, který si sám přineseš – napiš to do přihlášky nebo nás ještě předtím kontaktuj a domluvíme se.

Zpět nahoru

Jaká je cena?

4400,- Kč (včetně DPH).

Program obsahuje přes 40 hodin času s kouči a mentory, včetně jejich mnoholetého know-how vtěsnaného do 4 týdnů s osobním přístupem.

Snažíme se přesto cenu držet co nejníž, aby byl dostupný i studentům a všem ostaním, kteří by si MetaSprint za prémiovou cenu nemohli dovolit.

Hlavním záměrem MetaSprintu není generovat zisk, ale pomáhat lidem získat dovednosti důležité pro budoucnost práce.

Zpět nahoru

Co mám očekávat od MetaSprintu?

1. Práci na smyslupných projektech, žádné zdlouhávé přednášky plné teorie. Rádi věci děláme, ne jen o nich mluvíme.

2. Skupinu schopných ambiciózních lidí, kteří na sobě chtějí opravdu pracovat, učit se a zároveň pomáhat ostatním kolem sebe.

3. Komunitu podobně smýšlejících lidí, které spojuje zájem o řešení zajímavých problémů. Záleží jim na dopadu firem a projektů na společnost, ale nezaleknou se byznysového myšlení.

4. Na cestě sprintem tě kromě týmu podpoří zkušení mentoři a koučové, ke kterým by se mimo workshop bylo mnohem těžší dostat a získat jejich rady.

5. Nečekej hodnotu jen za účast. Nejsme jen další “vzdělávací kurz”. Opravdu na sobě pracujeme, podporujeme se a posouváme navzájem vlastní hranice.

Zpět nahoru

Když si účast rozmyslím, vrátíte mi peníze?

Pokud je to alespoň týden před začátkem sprintu, můžeme vrátit 100%. Po začátku sprintu už nemůžeme vrátit nic. (Vždy se dá rozumně domluvit, pokud ti něco nečekaně vlezlo do kalendáře a nemůžeš nakonec MetaSprint časově zvládat. Pokusíme se vyjít ti maximálně vstříc.)

Zpět nahoru

Proč se to jmenuje MetaSprint?

1. Předpona “meta” v řečtině značí “přesah” původního pojmu. MetaSprint se snaží o celiství rozvoj osobnosti skrze dovednosti důležité pro budoucnost, kterým se také někdy říká Meta-dovednosti.

2. V Češtině slovo “meta” znamená “cílové místo”. O cestě k cíly je celý MetaSprint.

3. A ještě k tomu je Ondra, autor MetaSprintu, fanoušek her všeho druhu. V herním prostředí se výraz “META” používá jako zkratka fráze “Most Effective Tactic Available”. V překladu: Nejefektivnější dostupná taktika.

Název MetaSprint vznikl kombinací všech tří. Jaký z nich se líbí tobě?

Zpět nahoru

Jaký je týdenní rozvrh programu?

Podrobnosti o obsahu příštího sprintu najdeš tady. Je tam detailně popsáno, jaké aktivity se konají a kdy přesně budou.

Zpět nahoru

Jsou všechna skupinová setkání programu povinná?

Ano, ale chápeme, že ne vždy každý může dorazit na 100% termínů.,  To je v pohodě. Jen dopředu promysli svoje časové možnosti, protože tvůj budoucí tým si zaslouží tvé nejpracovitější já. Konkrétní termíny a časová náročnost příštího sprintu je na stránce rozvrhu.

Zpět nahoru

Kolik času mi workshop zabere?

Účastníkům předem říkáme, že workshop zabere 80 hodin během 4 týdnů. Z toho je přibližně 40 hodin živě v Pražském kreativním centru strávené workshopy nebo týmovým koučinkem. A odhadem 40 hodin týmovou nebo individuální prací na týmovém projektu a jiných zadáních, která může probíhat kdekoliv podle domluvy v rámci vašeho týmu. 

Těch 40 hodin individuální práce je jen odhad, který se může lišit podle tvých možností. Aby se podařilo projekt dostat co nejdál za 4 týdny, je potřeba mu věnovat dostatek času i mimo skupinové workshopy. Čím víc času týdně na něj budeš mít, tím líp. 10 hodin týdně (40 za 4 týdny) je spodní hranice.

Zpět nahoru

Musím dělat něco předtím než workshop začne?

Zabukuj si termíny pravidelných workshopů do kalendáře (rozvrh příštího sprintu), aby ti nic neuteklo a začni se těšit. Bude to jízda.

Zpět nahoru

Kdo povede jednotlivé sekce programu?

Inovační laboratoř povede Honza Veselý, který má roky zkušeností s akcelerací projektů. Přinesl do Česka metodu Lean-Canvas, spoluzaložil akcelerátor Laboratoře Nadace Vodafone a vede předmět Inovační laboratoř na Univerzitě Karlova.

Týmové reflexe a koučovací část vede Ondra Mrkus, autor MetaSprintu a co-founder projektu Mindflow, kde do roku 2018 vedl byznysovou strategii a týmovou komunikaci. Lektor worshopů Efektivní týmové spolupráce, Řešení konfliktů a Mluvení na veřejnosti.

Ne každý workshop má předem pevně dané téma a tím pádem ani lektora. Některé sloty necháváme úmyslně volné, abychom mohli reagovat na aktuální výzvy v průběhu sprintu. Pokaždé je to trochu jiné a jsme na to připraveni.

Další zkušení mentoři, kteří sice nemusí vést žádný workshop, ale budeš k nim mít přístup jsou zmínění na stránce Mentoři.

Zpět nahoru

V čem je to jiné než akcelerátor projektů?

MetaSprint není akcelerátor projektů. Je to akcelerátor lidí. Soustředíme se na rozvoj jednotlivců a práce na projektech je pro nás metodou rozvoje, ne hlavním cílem. Věříme, že jediný skutečný způsob, jak se něco naučit a opravdu se změnit, je prožít to se vším všudy.

Zpět nahoru

Proč je workshop tak dlouhý (4 týdny)?

Aby se projekty v rámci sprintu daly posunout smysluplně daleko, nestačí na to jedno odpoledne.

Chceme, aby si účastníci zažili týmovou snahu o vytvoření něčeho skutečného se vším všudy. S konflikty, které přitom vznikají. Dobrou i špatnou náladou, nedostatkem času, posouváním vlastní komfortní zóny,.. jednoduše v prostředí normálního života. Protože co nefunguje v životě, může sice fungovat jedno odpoledne na workshopu, ale k čemu to je potom?

Zprostředkujeme ti zážitek, který je intenzivní a může tě opravdu změnit a hodně naučit, když budeš chtít. Dá ti zažít to, na co ti možná dříve chyběla odvaha, nebo tým, nebo nápady.

Zpět nahoru

Zvládnu to i při full-time zaměstnání?

Ano, ale...

Tady je celý rozvrh následujícího sprintu (9. 6. - 6. 7.). Skupinové workshopy jsou v pondělí večer a středu odpoledne. Pokud na ně nemůžeš pravidelně přijít, nemá smysl se na MetaSprint hlásit.

MetaSprint se nemusí vejít do kalendáře každého pracujícího, ale těch 20 hodin týdně navíc se dá zvládnout.

Za účast nic nedáváme – je potřeba si opravdu udělat čas a pracovat na tom. Většinu času si můžeš rozložit do volného času, jak budeš potřebovat. Snažíme se každému vyjít vstříc.

Zpět nahoru

Jak se tvoří týmy?

Je to trochu systém a trochu magie.

Během prvních dnů sprintu věnujeme čas poznání se navzájem a tvorbě týmů, které vznikají kolem projektů. Každý se přidá k projektu, který mu dává smyl. (Odkud se berou projekty?)

Také můžeš přijít s vlastním nápadem a vytvořit tým kolem něj. Proces moderuje zkušenný facilitátor a nikdo nebude nucený pracovat na něčem, na čem pracovat nechce.

Také není nic vytesané do kamene a týmy/projekty se dají v průběhu sprintu změnit.

Zpět nahoru

Můžeme se přihlásit už jako kompletní tým s vlastním projektem?

Pokud je vás 3 a víc, můžete. Přesto prosím pamatujte, že MetaSprint je zaměřený na rozvoj dovedností jednotlivce, ne akceleraci projektů.

Pokud se přesto rozhodnete přihlásit se každý za sebe s preferencí na společnou práci na vašem nápadu, je to možné.

Zpět nahoru

Odkud se berou projekty?

Kromě vlastního šuplíku plného výzev, nápadů, konceptů a nerealizovaných projektů, máme partnery jako Q Designers, Institut Cirkulární ekonomiky, HappyEnd. a další, kteří nabízejí vlastní šuplíky s výzvami, do kterých se můžou týmy vrhnout a po skončení sprintu si je nechat a pracovat na nich dál.

Nikdo po tobě nebude chtít, abys na nečem 4 týdny dřela a potom to od toho odešla. U každého projektu jsou možnosti na pokračování i po skončení sprintu. Může to být založení startupu naostro, pracovní nabídka od partnera, atp.

Zpět nahoru

Jaké projekty se například řeší?

1. Výzva: Jak efektivně pořádat zero-waste eventy?
Sprint: Tým zorganizuje maximálně zero-waste event, jako případovou studii nejlepších postupů.
Pokračování po sprintu: Část týmu založí agenturu na organizaci zero-waste eventů.

2. Výzva: Mohl by fungovat český Netflix pro e-knihy?
> Sprint: Tým vytvoří funkční prototyp aplikace a otestuje ho s prvními platícími zákazníky.
> Pokračování po sprintu: Výsledek vypadá nadějně. Část týmu s ním chce naskočit do projektového akcelerátoru a ucházet se o investici.

Jak mám vyplnit přihlášku?

Piš pravdu, pravdu a zase jen pravdu. Snažíme se do každého sprintu vybrat skupinu lidí, která k sobě dobře ladí. MetaSprint není pro každého. Je proto v zájmu všech, abys byl/a v přihlášce upřímný/á o tvých časových možnostech i dalších věcech.

Chceme vytvořit co nejlepší zážitek pro celou skupinu a k tomu potřebujeme upřímnost od všech přihlášených, aby nedošlo k nedorozuměním na žádné straně. Necheme plýtvat tvým časem, pokud bys měl/a od sprintu jiná očekání, než dokáže naplnit.

Zpět nahoru

Jak probíhá schvalovací proces přihlášek?

... in progress

Zpět nahoru

Podle čeho vybíráte učastníky?

Je to mix několika kritérií. Snažíme se postavit každou skupinu tak, aby si měli účastníci co nabídnout a zároveň nebyli až moc rozdílní ve svých schopnostech, že by to v týmech vůbec nefungovalo.

Není tolik důležité, jestli kóduješ weby nebo děláš marketing. Hlavní je chuť učit se a zkoušet nové věci v praxi za rychlého tempa bez jasných odpovědí.

Časové možnosti jsou další velký bod. Počítáme s tím, že účastníci mají práci nebo školu. To je v pořádku. Přesto sprint zabere dost času navíc a potřebujeme vidět ochotu tento extra čas do sprintu investovat.

Zpět nahoru

Pokud se na workshop nedostanu, můžu se hlásit znovu v dalším termínu?

Rozhodně. V přihlášce můžeš rovnou zaškrtnout možnost, abychom ti dali vědět o dalších sprintech, když by se na tebe v aktuálním termínu nedostalo.

Zpět nahoru

Můžu se přihlásit společně s lidmi, které znám / s mým pracovním týmem?

MetaSprint je workshop pro jednotlivce, ne týmy nebo projekty. Je možné se přihlásit na stejný termín s lidmi, které znáš a absolvovat sprint společně v jednom týmu.

Jiná věc je přinést si vlastní projekt. Mrkni na otázku: Můžu se přihlásit s vlastním projektem?

Zpět nahoru